Göteborg 421 Högsbo

Öppet

ÖPPET 7 DGR I VECKAN ÅRET RUNT!

Drop-in hela dagarna.

Varmt välkommen till oss, vi ligger bakom ICA MAXI och Media Markt

 

 

Lona Knapes gata 5
421 32 Västra Frölunda

Personbil / Släp  399 kr
SUV / Lätt lastbil  449 kr
Manuell domkraft  549 kr
13-16"  85 kr / hjul
17-18"  85 kr / hjul
19-22"  100 kr / hjul
13-16"  300 kr / hjul
17-18"  350 kr / hjul
19-22"  400 kr / hjul
Utvändig / Ventilbyte  250 kr
Invändig  450 kr
Personbil  999 kr
SUV / Lätt lastbil  1.199 kr
Personbil / Släp  599 kr
SUV / Lätt lastbil  649 kr
Öppettider
Måndag - Fredag: 9-19
Lördag - Söndag: 10-16
Datum för öppettider
Vår: 1 mars - 31 juli
Höst: 1 augusti - 28 februari
Vi har öppet alla dagar även på helgdagar.

Drop-in stationen finns vid 421 Gallerian på parkeringen bakom Media Markt i Västra Frölunda.


Utlämning av däck

Mejla oss här

betalsaett.png

421 däckbye.jpg

Kontakt

Tel: 0760050068
E-post 421@dackskiftarna.se


Däckskiftarna – 421 Frölunda

Välkommen till vår anläggning i Högsbo-Västra Frölunda om du behöver hjälp med fälgar eller däck. Att se till att de är i bra skick förbättrar både säkerheten och din körekonomi. Servicestationen i Frölunda hittar du i anslutning till köpcentret Högsbo 421, nära Sisjöns industriområde, där det bland annat finns en Ica Maxi-butik och Västsveriges största Intersport. Passa på att storhandla medan vi byter och balanserar dina däck. Det är heller inte långt till Frölunda torg, med all tänkbar service.

Vi kan erbjuda däckservice på drop-in tider. Du kan alltså få hjälp direkt med ett däckbyte eller en montering av nya däck på dina fälgar. Vi kan även laga en punktering om du skulle ha drabbats av det.

Detta erbjuder vi på 421 Frölunda

Personalen på en Däckskiftarna servicestation är experter på däck och i Frölunda erbjuder vi framförallt följande tjänster:

  • Byte av däck på motorfordon och släpkärror

  • Balansering av däck

  • Omläggning och montering av däck

  • Däckhotell

Däckbyte

Ett däckbyte är ganska okomplicerat och visst kan du göra det själv, utan att behöva ta dig till en verkstad. Men är du i närheten av Frölunda eller Högsbo så är det smidigt att låta oss på 

Däckskiftarna i Frölunda ta hand om däckskiftet.

Balansering av däck

För att du ska kunna balansera däcken krävs rätt avancerad utrustning. På vår servicestation 421 Frölunda kan vi balansera däck med hjälp av modern teknologi som garanterar ett bra resultat. Med välbalanserade däck kör du mer ekonomiskt. Även komforten påverkas då det är mer vibrationer i däck som inte är ordentligt balanserade. Sist men inte minst slits däck jämnare om de är ordentligt balanserade och de behöver därför inte bytas lika ofta.

Omläggning och montering av däck

Vi kan även hjälpa dig att montera däck på fälgar. Det är lite mer komplicerat än att montera hjul där däck och fälg redan sitter ihop, som du gör när du byter till nya vinter- eller sommardäck och redan har en full uppsättning. Hos oss på Däckskiftarna kan du få hjälp med båda delarna.

Däckhotell

På våra servicestationer erbjuder vi däckhotell. Kom till oss på servicestationen i Frölunda med dina sommardäck eller vinterdäck så slipper du ha dem hemma. Däck som förvaras under perfekta förhållanden kommer att prestera bättre än när gummit påverkats av till exempel snabba temperaturväxlingar.

Köp däck och fälgar hos Däckskiftarna 421 Fröunda

Om du behöver köpa nya däck eller fälgar kan du göra det direkt vid vår däckverkstad 421 Frölunda.